“Making things with my hands brings persistent joy in my life - working with the shape, thickness, and depth; exploring the relationship between the edges and curved spaces they defined; deriving inspiration from natures hidden worlds, which sparked my curiosity and imaginations. 

My work does not start on the whiteboard, it evolves from the previous form, followed by experiments with clay types, stripping the decorations from unnecessary fragments, choosing surface and glaze suitable to its needs.

By the time I realized I do not want to be limited by choice of one technique, so now I decide on technique best fitted for each work carefully weighing function and esthetic benefits. Somehow still a majority of my ideas calls for woodfiring, not only for the choice of clay, temperature or color palate it offers but also for the depth of glazes and effects on the surface.

I design my work with the idea that it comes fully alive by use, that it becomes part of someone's daily or occasional rituals."  

Čajová moře

Čajová moře jsou buď modelována z plátů nebo točena na hrnčířském kruhu. Po přežahu na teplotu 1000°C, jsou glazována glazurami vlastní výroby z výhradně přírodních materiálů (šlemovky, živcové glazry, popelové glazury) a vypálena v peci na dřevo na teplotu 1260°C-1350°C.

Každý kus je originál, na přání je možno vytvořit moře, jež bude podobné vzhledu jiného čajového moře z této kolekce. Důležité pro výrobu moře na přání je zadání konkrétních rozměrů a to výšku, šířku, délku nebo průměr a výšku + fotku moře, jemuž má být podobné. Moře jsou vyrobena z kameniny nebo porcelánu.

V případě zájmu o vytvoření moře na přání mne kontaktujte na e-mail: mrandova@seznam.cz.